To międzypokoleniowy projekt w obszarze kultury i sztuki dla osób starszych i młodych.
Poprzez udział w twórczych warsztatach i spotkaniach chcemy zaktywizować i zintegrować osoby starsze z młodszymi a współpraca i tworzenie to najlepszy na to sposób. Uczestnicy pod okiem artystów będą razem pracować i tworzyć, a powstałe na warsztatach prace zostaną zaprezentowane na wystawie połączonej z międzypokoleniową potańcówką.
Sztuka łączy pokolenia to międzypokoleniowe warsztaty z sitodruku, warsztaty filmowe, spotkania teatralne „Teatr od pierwszego wejrzenia” oraz wspólne, rodzinne warsztaty robienia ozdób świątecznych.
Projekt skierowany jest do osób młodych od 18 do 40 lat i starszych 60+, głównie z terenu Bielan, Żoliborza i Raszyna.
Warsztaty z sitodruku
Sitodruk, druk sitowy to technika druku, w której formą drukową jest szablon nałożony na drobną siatkę tkaną, metalową lub wykonaną z włókien syntetycznych. Wykonanie odbitki polega na przetłaczaniu farby przez matrycę. Sitodruk jest stosunkowo łatwą do nauczenia techniką graficzną i pozwala w krótkim czasie warsztatów uzyskać doskonały efekt wyrazu.
Zajęcia twórcze poprzedzą psychologiczne warsztaty integracyjne. Pozwolą one uczestnikom poznać się i zintegrować. Na zakończenie uczestnicy połączą się w międzypokoleniowe pary: osoba starsza i młodsza, które dalej razem będą tworzyć projekty, przygotowywać je do druku i odbijać metodą sitodruku.
Kto poprowadzi zajęcia?
Artystki z Pracowni Agabrwi.
Terminy warsztatów Bielany:
Niedziele, godzina 10.00-13.00
8.09, 15.09, 22.09, 29.09, 6.10 i 13.10
Miejsce warsztatów, MAL, Kasprowicza 14
Terminy warsztatów Raszyn
Soboty, godzina 10.00-13.00
7.09, 14.09, 21.09, 28.09, 5.10, 12.10
Miejsce warsztatów: Raszyn, CKR Al. Krakowska 29A
Zapisy:
Telefonicznie pod numerem telefonu 607 182 400.
Mailowo na adres warsztaty@projektstarsi.pl
Lub poprzez formularz: www.projektstarsi.pl/WarsztatyZsitodruku
Warsztaty filmowe
Celem warsztatów jest integracja starszych i młodych i wspólne twórcze działanie. Uczestnicy, pod okiem specjalistów nabędą umiejętności potrzebne do przedstawienia swoich pomysłów, stanowisk, problemów czy pokazania własnego świata. Nauczą się podstawowej obsługi sprzętu filmowego, kadrowania, przeprowadzania wywiadów, używania światła, scenografii, dźwięku, budowania scenariusza, reżyserii, produkcji i postprodukcji, omówią pomysły na filmy i zrealizują krótkie etiudy filmowe.
Wstępem do zajęć filmowych będą międzypokoleniowe warsztaty integracyjne.
Wszystkie filmy zostaną pokazane na wystawie z międzypokoleniową potańcówką.
Kto poprowadzi zajęcia?
Zajęcia poprowadzą trenerzy ze Stowarzyszenia Pracownia Filmowa Cotopaxi.
Terminy warsztatów
Soboty, 21.09, 28.09, 05.10, 12.10, 19.10, 26.10
I grupa – godz.: 10.00-13.00
II grupa – godz.: 14.00-17.00
Miejsce warsztatów: Centrum Aktywności Międzypokoleniowej CAM, ul. Nowolipie 25B.
Zapisy:
Telefonicznie pod numerem telefonu 607 182 400
Mailowo na adres warsztaty@projektstarsi.pl
Lub poprzez formularz www.projektstarsi.pl/WarsztatyFilmowe
Filmy zrealizowane przez uczestników międzypokoleniowych warsztatów filmowych
Trochę się lubię bić
Twórcy filmu: Beata Dąbrowska, Ewa Miłaszewska, Tadeusz Mission
Opis filmu: Film dokumentalny. Zrealizowany w formie monologu głównej bohaterki. Jej hobby jest boks. Uczestniczy w zajęciach- treningach bokserskich. W filmie mówi o swojej drodze do boksu i o tym, co jej to daje. Jej opowiadanie uzupełnione jest krótką wypowiedzią jej córki oraz trenera. Zdjęcia wykonane we wnętrzach klubu.
1670 m n.p.m. i wyżej
Twórcy filmu: Tadeusz Hrk, Galyna Ganchak
Opis filmu: Relacja z wyprawy w Tatry do Doliny Pięciu Stawów Polskich jako sprawdzianu możliwości po operacji kolan. Krótka retrospekcja o dawnych wyprawach w Tatry. Opowieść o dolinie i jej osobliwościach, o spotkaniu z kozicą i największym wodospadzie w Polsce. Opowieść bogato ilustrowana zdjęciami wysokogórskiej doliny.
Gniew
Twórcy filmu: Jerzy Bielawski, Jadwiga Brzezińska Ewa Forczewska, Barbara Knap, Małgorzata Siemiątkowska, Anna Woroniecka Gościnnie wystąpili: Danuta Falkowska, Jerzy Traczewski.
Opis filmu: Film „Gniew” pokazuje nam jak pomału zrzucamy przymus religijny. Nikt wpadając w Gniew nie myśli, że grzeszy, wiec sie nie hamuje, nie panuje nad swymi emocjami, a przecież jest to jeden z 7 grzechów głównych. Czy to znaczy, ze tworzymy dla siebie samych 8 grzech przyzwolenia?
Jest to miłe uczucie
Twórcy filmu: Ewa Krauze, Alina Kręcisz, Barbara Piotrowska
Opis filmu: Film dokumentalny z elementami sondy ulicznej. Bohaterowie filmu opowiadają o przeżyciach i uczuciach związanych z pisaniem i otrzymywaniem listów.
Mili, słodcy, niewidzialni
Twórcy filmu: Agnieszka Pawlikowska, Sławek Pawlikowski, Karina Krystosiak, Gabriela Grzanka.
Opis filmu: Film przygląda się relacjom międzypokoleniowym, pytając, jak to jest być babcią i dziadkiem oraz jak to jest mieć ich w swoim życiu. W ich opowieściach, na pozór ciepłych i słodkich, kryje się również nuta gorzkiej prawdy, odsłaniająca nieoczywiste aspekty tych wyjątkowych więzi.
Narodziny pocztówki
Twórcy filmu: Jerzy Bielawski, Jadwiga Brzezińska, Ewa Forczewska, Barbara Knap, Małgorzata Siemiątkowska Gościnnie wystąpili: Danuta Falkowska, Jerzy Traczewski.
Opis filmu: Film o narodzinach pocztówki pokazuje nam jak wraz z nadchodzącym postępem, rozwojem nauki zmienia sie nasze życie, my sie zmieniamy, nasze zwyczaje, nasze postępowanie. Żegnamy z żalem pocztówkę, bo już mamy SMS, e-mail. Przypomnijmy jednak, że przeszło sto lat temu pomysł na pocztówkę, też był dowodem postępu.
Siła w Tobie
Twórcy filmu: Aleksandra Obidowska, Barbara Chomko, Urszula Dybiec, Anna Woroniecka Sławek Ostaszewski
Opis filmu: Film ukazuje siłę zmiany nastawienia i odkrycia uzdrawiającego potencjału drzemiącego w każdym z nas. Inspiruje do poszukiwania wewnętrznej mocy i radzenia sobie z chorobą oraz bólem poprzez świadomą pracę nad sobą.
Rozmowy ukryte w kosmykach
Twórcy filmu: Irena Bielecka, Dawid King, Ewa Wojnarowska
Opis filmu: Mały salon fryzjerski to więcej niż tylko miejsce, gdzie dbamy o wygląd. To przestrzeń, gdzie w swobodnej atmosferze ludzie mogą się otworzyć i podzielić swoimi problemami. Wśród dźwięku nożyczek, rodzą się przyjaźnie i tworzą się wyjątkowe więzi. Film powstał na warsztatach filmowych organizowanych przez Fundację Projekt Starsi w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Pracownia Filmowa „Cotopaxi” w ramach projektu „Sztuka łączy pokolenia”. Projekt jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy norweskich i EOG przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
Międzypokoleniowe spotkania teatralne
Teatr od pierwszego wejrzenia
Teatr od pierwszego wejrzenia to spotkania teatralne, których celem jest nawiązanie relacji międzypokoleniowych poprzez wspólne uczestnictwo starszych i młodych w kulturze, zachęcenie starszych do udziału w sztuce współczesnej i otwarcie instytucji kultury na osoby starsze.
Osoby młode i starsze będą razem oglądać spektakle, wezmą udział w warsztatach i rozmowach moderowanych wokół przedstawień, wytwarzając przestrzeń międzypokoleniowej wymiany doświadczeń, poglądów i poszerzając perspektywę odbioru teatru.
Pierwsze spotkanie to rozmowy w parach i stworzenie międzypokoleniowego tandemu „od pierwszego wejrzenia”.
Podczas kolejnych zapraszamy na przedstawienia i wydarzenia z repertuaru Nowego Teatru i TR Warszawa. Zorganizujemy wprowadzenie do spektakli teatralnych i zaprosimy do żywych dyskusji przy kawie, herbacie i poczęstunku. Poniżej szczegółowy program spotkań.
Kto poprowadzi zajęcia?
Zajęcia poprowadzą Magdalena Szymczak i Helena Świegocka – autorki innowacji „Teatr od pierwszego wejrzenia”
Gdzie odbędą się spotkania i przedstawienia:
Nowy Teatr, ul. Madalińskiego 10/16
TR Warszawa, ul. Marszałkowska 8
Program spotkań
12.10 (sobota), godz. 16.00 – szybkie spotkanie międzypokoleniowe + warsztaty integracyjne i wprowadzające do teatru współczesnego
13.10 (niedziela), godz. 14:00 – warsztaty, godz.: 16:00 – spektakl Powrót do Reims – Nowy Teatr
26.10 (sobota), godz. 17:00 – warsztaty, godz.: 19:00 – spektakl Kiedy stopnieje śnieg – TR Warszawa
09.11 (sobota), godz. 17:00 – warsztaty, godz.: 19:00 – spektakl Rodzina – TR Warszawa
23.11 (sobota), godz. 17:00 – warsztaty, godz.: 19:00 – spektakl Przemiana – Nowy Teatr
24.11 (niedziela), godz. 16.00 – spotkanie podsumowujące na zakończenie (ok. 3h).
Udział bezpłatny
Liczba miejsc ograniczona
REKRUTACJA ZAMKNIĘTA
Zapisy:
– Poprzez formularz: www.projektstarsi.pl/WarsztatyTeatralne
– Mailowo na adres warsztaty@projektstarsi.pl.
Po zgłoszeniu mailowym otrzymacie Państwo formularz rejestracyjny do wypełnienia. Jego wypełnienie jest wymagane, aby wziąć udział w projekcie.
– Telefonicznie pod numerem telefonu 519 139 207
Jeśli masz dodatkowe pytania możesz napisać lub zadzwonić do nas:
Fundacja Projekt Starsi, warsztaty@projektstarsi.pl, tel. 519 139 207.
Wspólne rodzinne warsztaty wykonywania ozdób świątecznych
Planujemy dwa warsztaty robienia ozdób świątecznych na Bielanach, 14 grudnia 2024 roku. Pierwsze spotkanie zamknięte dla uczestników warsztatów w godzinach 12 – 15, kolejne w godzinach 16 – 19 spotkanie otwarte dla mieszkańców Bielan. Warsztaty to okazja do świątecznych integracyjnych, międzypokoleniowych spotkań w społecznościach lokalnych. Ich celem będzie integracja międzypokoleniowa, wymiana wiedzy i doświadczeń związanych z obchodzeniem Świąt Bożego Narodzenia i ozdabiania choinek.
Międzypokoleniowa potańcówka z wystawą prac
Zwieńczeniem całego projektu będzie międzypokoleniowa potańcówka, połączona z wystawą prac sitodrukowych, prezentacją filmów przygotowanych w ramach warsztatów filmowych, relacją ze spotkań teatralnych i prezentacją kampanii społecznej. Impreza odbędzie się 25 stycznia, godz. 18.00 w Społecznym Dom Kultury WSM
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, prosimy o zapisywanie się poprzez formularz: www.projektstarsi.pl/MiedzypokoleniowaPotancowka
Drugim elementem inicjatywy będzie kampania społeczna w Warszawie mająca na celu przeciwdziałanie ageizmowi i stereotypom związanym z wiekiem. Nad przesłaniem kampanii społecznej fundacja będzie współpracować z partnerem projektu – norweską organizacją pozarządową Kinsarvik Bygdekvinnelag. Start kampanii planujemy jesienią 2024.