Międzypokoleniowe warsztaty graficzne

Program warsztatów został opracowany przez zespół fundacji we współpracy z grupą psychologów i terapeutów oraz grafików z trzech renomowanych warszawskich pracowni sitodruku: Pracowni Sito, pracowni Aga Brwi oraz Kwiaciarni Grafiki.

Przeprowadziliśmy zajęcia w sześciu grupach. Pełny cykl zajęć dla każdej z grup składał się z dwóch części.

Część pierwsza była zorganizowana w formie psychologicznych warsztatów integracyjnych prowadzonych przez grupę doświadczonych psychologów współpracujących z naszą fundacją. Te spotkania pomogły poznać oczekiwania uczestników związane ze wspólnym działaniem twórczym i wypracować nowe sposoby wzajemnej komunikacji. W trakcie zajęć psychologicznych uczestnicy omawiali nie tylko stereotypowe wyobrażenia na temat różnych grup wiekowych, ale także poznawali techniki pracy nad lepszą komunikacją i obniżaniem obaw związanych z nowymi wyzwaniami. Jednym z rezultatów warsztatów psychologicznych było stworzenie dwuosobowych zespołów, składających się z jednej osoby starszej i jednej młodszej, które w drugiej części projektu przystąpiły do poznawania technik sitodruku i pracy nad własnymi projektami graficznymi.

Druga część warsztatów twórczych poświęcona była w całości generowaniu pomysłów, omawianiu ich, poznawaniu techniki sitodruku, naświetlaniu i wydruku prac. Grupy zostały przydzielone do różnych pracowni. Zajęcia w każdej z grup odbywały się podczas weekendów w formie trzygodzinnych spotkań. Pełny cykl działań twórczych dla każdej z grup obejmował osiem spotkań. Podsumowaniem projektu stała się wystawa prac wszystkich uczestników. Każdy z twórczych duetów przedstawił własny projekt. Prace były bardzo zróżnicowane, powstały zarówno na papierze jak i na tkaninach. Wernisaż prac odbył się w salach Centrum Sztuki Fort Sokolnickiego na warszawskim Żoliborzu 19 grudnia 2014. Stało się to okazją do spotkania uczestników wszystkich grup, osób prowadzących warsztaty, rodzin i licznego grona przyjaciół. Prace, które powstały podczas warsztatów, doczekały się ponownej ekspozycji, w bibliotece miejskiej przy ulicy Reymonta na Bielanach. Główny cel projektu, czyli aktywizacja osób starszych, zachęcenie do podejmowania ciekawych wyzwań, został w pełni zrealizowany. Uczestnicy projektu pozostają ze sobą w stałym kontakcie. Ich doświadczenia zebrane w trakcie warsztatów w formie podsumowań i rekomendacji dotyczących przyszłych działań pomogły wypracować nowe pomysły, które pozwolą w twórczy sposób przeprowadzać kolejne projekty integrujące pokolenia.

Międzypokoleniowe warsztaty graficzne zostały sfinansowane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu ASOS 2014 - 2020 w okresie: 01.03-31.12.2014.