
Doświadczanie przemocy poważnie wpływa na biologiczne, psychiczne i społeczne funkcjonowanie osób krzywdzonych. Specjaliści szacują, że starsi wobec których stosowana jest przemoc chorują 3 razy częściej i wcześniej umierają niż ci, wobec których nadużycia nie były stosowane.
Według danych statystycznych system przeciwdziałania przemocy w rodzinie w Polsce charakteryzuje się min. małym zaangażowaniem pracowników ochrony zdrowia w Procedurę Niebieskie Karty. A to właśnie lekarze powinni odgrywać ważną rolę w rozpoznawaniu i zgłaszaniu przemocy, szczególnie w stosunku do starszych, bo to z nimi seniorzy mają częsty kontakt (czasami jedyny) i to właśnie lekarzom rodzinnym starsi ufają najbardziej i stosują się do ich zaleceń (Lekarze w badaniach opinii publicznej, 2017).
Z grupą ekspertów i lekarzami z Narodowego Instytutu Geriatrii Reumatologii i Rehabilitacji opracowaliśmy Formularz Oceny Ryzyka przemocy wobec starszych z procedurą postępowania dla lekarzy, aby mogli podczas krótkiej wizyty oszacować ryzyko krzywdzenia i podjąć odpowiednie kroki. Formularz jest testowany na grupie 300 osób starszych w dwóch placówkach POZ w Polsce i na oddziale szpitalnym NIGRiR.
Tu wkrótce znajdziesz raport z badań, Formularz Oceny Ryzyka przemocy wobec starszych z procedurą postępowania, materiały dla starszych i dla lekarzy.
Przygotowaliśmy raport zawierający propozycje zmian prawnych dotyczących zapobiegania przemocy wobec starszych.
Raport powstał na podstawie wieloletniego doświadczenia pracy fundacji i ekspertów pracujących pod kierunkiem prof. dr hab. Olgi Sitarz z Uniwersytetu Śląskiego, która od wielu lat zajmuje się zapobieganiem przemocy wobec starszych.
Tu wkrótce znajdziesz raport prawny.
Fundatorzy
